numer 1 lipiec-wrzesień 2016

ico_culture

Sens Europy.
O zapiskach Roberta Schumana

Rozważania na marginesie zapisków jednego z ojców zjednoczonej Europy i kandydata na ołtarze. Obok patriotyzmów narodowych potrzebny jest nam patriotyzm europejski. Esej zawiera apel o rzadsze śpiewanie Roty na szkolnych apelach.

ico_places

Biłgoraj. Śladami sitarzy i rodziny Singerów

bilgo3_small

Z cyklu: podróże po polskiej prowincji. Ni to reportaż, ni to wspomnienie, bez retuszu właściwego dla turystycznych przewodników, za to z prawdziwą miłością do odwiedzanych miejsc.

ico_culture

Bóg niektórym nie wystarcza

Autor Imienia róży cytuje Chestertona i zachęca do chrześcijańskiego obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Bo, choć chrześcijaństwo jest dla niego absurdem, to przynajmniej spójnym i dobrym absurdem. Zamieszczamy też fragmenty apelu do wnuczka o ćwiczenie pamięci.

ico_persons

By nie wyzbyć się ludzkich uczuć

David Shugar (1915-2015)‎

Opowieść o Davidzie Shugarze, kanadyjsko-polskim naukowcu, nestorze warszawskiej biofizyki. W tle historia biologii molekularnej – od wynalezienia ultrawirówki po odkrycie kodu genetycznego.

ico_culture

Spisek w Hampton-Court

Nasz ulubiony Stefan Żeromski posiadał umiejętność „wznoszenia uczuć i myśli”, nieustannego i głębokiego przejęcia się sprawami się sprawami najwyższej wagi. W tym kwestią przyszłości Polski, która według niego potrzebowała połączenia trzech elementów: szczerego chrześcijaństwa, ascetycznej dyscypliny w życiu i pracy oraz solidarności społecznej.

ico_culture

Wolność prawdziwa, wolność fałszywa.
Kardynał Tagle na zjeździe gnieźnieńskim‎

Przemyślenia jednego z organizatorów Zjazdu Gnieźnieńskiego na marginesie wystąpienia filipińskiego kardynała. O sposobach, w jaki Kościół powinien realizować swoją misję w świecie.

ico_wieden

nwieden

nwieden_lead

Dwa romantyzmy
(malarstwo)

idziestare

W tej stałej rubryce zamieszczać będziemy rzeczy stare, znalezione po książkach i czasopismach. Na początek – zapomniany tekst satyryczny Juliusz Słowackiego. Na podstawie wydania z 1937 z zachowaniem oryginalnej pisowni.

ico_lodz

nlodz

nlodz_lead

humory

Czyli rzeczy lekkie i przyjemne, jako to fraszki, zagadki, krotochwile. I konkurs z nagrodą.

kronika

Czyli subiektywny wybór wydarzeń z ostatnich paru miesięcy.

Anna Wojnowska
Gawędy opoczyńskie