Tłumy mężczyzn i kobiet, jak dziwne jesteście dla mnie (opowieść o Ameryce) Marcin Suskiewicz |
Na Long Island mieszkali Indianie. A później Walt Whitman wymyślał tam swoje wiersze. Jeszcze później przypłynęli statkami emigranci z Polski. A dziś? Prawdziwy Manhattan, żółte taksówki, bar Petera. W tle filozofia Stouta i respons Wodza Wiele Przewag. Słowem – opowieść o amerykańskiej podróży.
Śmierć tytana. O ostatnich dniach Aleksandra Brücknera (1856-1939) Aleksandra Katarzyna Maludy |
On, badacz kultur słowiańskich, patrzył jak rodzi się nazizm, który te kultury negował. W ostatnich latach swojego życia widział, jak rośnie buta i agresja, jak rodzą się siły, które to, co badał całe życie, chcą zniszczyć. Co go tak mocno trzymało w Berlinie? Dlaczego nie wrócił do Polski?
Ukraina Odojewskiego Kamil Suskiewicz |
Są to rzeczy, o których trudno pisać. A o których pisze się ostatnio, być może, zbyt wiele. W sposób nieodpowiedni czy wręcz szkodliwy. Próbując robić bilans ofiar, przerzucając się dziesiątkami, setkami tysięcy ludzi poćwiartowanych, spalonych, rozszarpywanych na strzępy – przez innych ludzi, swoich sąsiadów. Na tej podstawie wyciąga się wnioski o większej i mniejszej winie, o zadośćuczynieniu, o polskiej i ukraińskiej racji historycznej. Nie ma historycznej racji – zdaje się mówić Odojewski – nie będzie dobrych i złych.
Leonard – kapłan Boga Andrzej Wysocki |
Gdzie teraz jest Leonard Cohen? Wyobraźnia nie podpowiada mi nic, a łzy cisną się na oczy. Mam nadzieję – tak czasami myślę – że kiedy Jezus myślał o Łazarzu, myśli nie dały Mu żadnego obrazu. Nie ma żadnego obrazu, dlatego jest żal. Żal jest tam, gdzie nie wiemy nic.
Pan od historii (Un passionné passionnant) Mathilde Suskiewicz |
Następnie założył maskę gazową na twarz, włożył hełm i chwycił za karabin. Był więc gotowy, by przenieść nas, ukrytych w okopach, na chwilę na sam front. Stał przed nami, za biurkiem, wyprostowany i opowiadał o ataku na okopy przeciwników, który będzie musiał wkrótce przeprowadzić wraz ze swoim pułkiem.
Nauka po ludzku. Susan Lee Lindquist (1949-2016) Marcin Suskiewicz |
Miała wiele pasji i zainteresowań, lubiła tańczyć i czytać, a swoje publikacje – na które dla samej ich wartości naukowej czekało się jak na wydarzenie – pisała piękną angielszczyzną. Po matce – Włoszce z pochodzenia – odziedziczyła żywiołowy temperament i zdolności kulinarne, zaś po ojcu – Szwedzie – optymizm i dobre serce.
Między Toruniem a Grudziądzem. Turzno, Mgowo, Płużnica Kamil Suskiewicz |
O rodzinie Działowskich z Mgowa. O Gajewskich z Turzna. O płużnickich szkołach pod pruską okupacją. I o dzisiejszych dworach mieszczących hotele, o okolicznych wsiach i miasteczkach, o dawnym i dzisiejszym Toruniu.
I tramwaje teraz zmarniały
(książki)
Świeże warzywo numeru
(czasopismo)
Jak być konserwatystą (w dobrym stylu)
(książki)
Anna Wojnowska
Gawędy opoczyńskie
Marek Pawluch
Z notatnika młodego lekarza...
Piotr Suskiewicz
Rzeczy zwyczajne
Milczenie świata
Karolina Sobieszek