numer 3 styczeń-marzec 2017

Tłumy mężczyzn i kobiet, jak dziwne jesteście dla mnie (opowieść o Ameryce)
Marcin Suskiewicz

Na Long Island mieszkali Indianie. A później Walt Whitman wymyślał tam swoje wiersze. Jeszcze później przypłynęli statkami emigranci z Polski. A dziś? Prawdziwy Manhattan, żółte taksówki, bar Petera. W tle filozofia Stouta i respons Wodza Wiele Przewag. Słowem – opowieść o amerykańskiej podróży.

ico_persons Śmierć tytana. O ostatnich dniach Aleksandra Brücknera (1856-1939)
Aleksandra Katarzyna Maludy

On, badacz kultur słowiańskich, patrzył jak rodzi się nazizm, który te kultury negował. W ostatnich latach swojego życia widział, jak rośnie buta i agresja, jak rodzą się siły, które to, co badał całe życie, chcą zniszczyć. Co go tak mocno trzymało w Berlinie? Dlaczego nie wrócił do Polski?

Ukraina Odojewskiego
Kamil Suskiewicz

Są to rzeczy, o których trudno pisać. A o których pisze się ostatnio, być może, zbyt wiele. W sposób nieodpowiedni czy wręcz szkodliwy. Próbując robić bilans ofiar, przerzucając się dziesiątkami, setkami tysięcy ludzi poćwiartowanych, spalonych, rozszarpywanych na strzępy – przez innych ludzi, swoich sąsiadów. Na tej podstawie wyciąga się wnioski o większej i mniejszej winie, o zadośćuczynieniu, o polskiej i ukraińskiej racji historycznej. Nie ma historycznej racji – zdaje się mówić Odojewski – nie będzie dobrych i złych.

ico_persons Leonard – kapłan Boga
Andrzej Wysocki

Gdzie teraz jest Leonard Cohen? Wyobraźnia nie podpowiada mi nic, a łzy cisną się na oczy. Mam nadzieję – tak czasami myślę – że kiedy Jezus myślał o Łazarzu, myśli nie dały Mu żadnego obrazu. Nie ma żadnego obrazu, dlatego jest żal. Żal jest tam, gdzie nie wiemy nic.

ico_persons Pan od historii (Un passionné passionnant)
Mathilde Suskiewicz

Następnie założył maskę gazową na twarz, włożył hełm i chwycił za karabin. Był więc gotowy, by przenieść nas, ukrytych w okopach, na chwilę na sam front. Stał przed nami, za biurkiem, wyprostowany i opowiadał o ataku na okopy przeciwników, który będzie musiał wkrótce przeprowadzić wraz ze swoim pułkiem.

ico_persons Nauka po ludzku. Susan Lee Lindquist (1949-2016)
Marcin Suskiewicz

Miała wiele pasji i zainteresowań, lubiła tańczyć i czytać, a swoje publikacje – na które dla samej ich wartości naukowej czekało się jak na wydarzenie – pisała piękną angielszczyzną. Po matce – Włoszce z pochodzenia – odziedziczyła żywiołowy temperament i zdolności kulinarne, zaś po ojcu – Szwedzie – optymizm i dobre serce.

Między Toruniem a Grudziądzem. Turzno, Mgowo, Płużnica
Kamil Suskiewicz

O rodzinie Działowskich z Mgowa. O Gajewskich z Turzna. O płużnickich szkołach pod pruską okupacją. I o dzisiejszych dworach mieszczących hotele, o okolicznych wsiach i miasteczkach, o dawnym i dzisiejszym Toruniu.

ico_wieden

nwieden

nwieden_lead

humoryCzyli rzeczy lekkie i przyjemne, jako to fraszki, zagadki, krotochwile. I konkurs z nagrodą.

kronika

Czyli subiektywny wybór wydarzeń z ostatnich paru miesięcy.

idziestare

Rubryka z rzeczami starymi, znalezionymi po książkach i czasopismach. Tym razem – pochodzący z 1947 roku artykuł o Jerzym Liebercie pióra Stefanii Skwarczyńskiej (1902-1988) wybitnego teoretyka literatury i teatru, legendarnej pani profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

 

ico_lodz

nlodz

nlodz_lead

Anna Wojnowska
Gawędy opoczyńskie

Piotr Suskiewicz
Rzeczy zwyczajne

Milczenie świata
Karolina Sobieszek