numer 5 jesień 2017

Droga do Lubartowa
Kamil Suskiewicz

U kogo gościł Kochanowski? Gdzie odbywały się debaty protestantów i katolików? Co się działo w pałacu Sanguszków? To wszystko i wiele więcej w naszym opisaniu Lubartowa. „A może państwo nie wiecie – co znaczy Lubartów” – pytał kiedyś Bolesław Prus. No, jeśli nie wiecie – to tym bardziej przeczytajcie.

Opowieści syberyjskie
Aleksandra Katarzyna Maludy

Dla postyczniowych zesłańców najtrudniejsza była droga na miejsce odbywania kary czy osiedlenia. Malarstwo Aleksandra Sochaczewskiego przedstawia zwykle ludzi zakutych w kajdany, byle jak odzianych w poszarpane szmaty wlekących się niekończącym się zaśnieżonym bezdrożem. Tak też bywało. Ale bywało również tak, że na zesłanie jechano własnymi powozami (Benedykt Dybowski z dwojgiem przyjaciół kupił sobie na tę okazję dobrze wyresorowany tarantas), bywały powozy z miejscami do spania. Kto mógł nie podróżował w zimę, tylko przeczekiwał ją w jakimś mieście oferującym w miarę wygodne warunki w hotelach czy wynajętych pokojach.

Wszystkich Świętych w Polsce - oczami Francuzki
Mathilde Suskiewicz

Wszechobecne światło zniczy sprawia, że najlepszy, najbardziej nastrojowy moment na kontemplację przy grobach – nadchodzi wieczorem. Cmentarze nie są z reguły oświetlone, gdyż znajdują się często na obrzeżach miast i miasteczek, lecz te setki, tysiące zapalonych świec dodają tym miejscom, mrocznym z natury, surrealistycznego piękna. Gdy przemieszczamy się po Polsce w tych dniach, naszą drogę wytyczają zawsze jasne płaszczyzny iskrzące się niezliczoną ilością małych złocistych punkcików. 

Odpolitycznić literaturę. Casus Iwaszkiewicza
Kamil Suskiewicz

O tym, dlaczego nie powinno się oceniać literatury przez pryzmat polityki, i o tym, co się dzieje, gdy się jednak ocenia. O tym, dlaczego Sława i chwała zasługuje na trwałe miejsce w polskiej kulturze. O wierszach Jarosława Iwaszkiewicza. O „tych wszystkich młodych na ogół, zmysłowych, nadaremnych mężczyznach z wiszącą nad nimi gruźlicą i melancholią, tak bardzo obcych naszym szybkim, kategorycznym, wycwanionym i rozwrzeszczanym czasom”. A w tle dwugłos profesora Andrzeja Nowaka i poety Bronisława Maja.

David Jones - wprowadzenie do twórczości
Marcin Suskiewicz

Angielski pisarz Evelyn Waugh – przyjaciel Davida Jonesa i tak jak on katolik – miał mu kiedyś wytknąć, że jego nietypowa, prosto ścięta grzywka sprawia, iż wygląda „jak cholerny artysta” („like a bloody artist”). „Bo jestem cholernym artystą” – odpowiedział wówczas poważnie Jones. Od następnego numeru planujemy publikować tłumaczenia jego esejów.

ankieta ANKIETA SUMY
_Co nam dzisiaj po czytaniu i pisaniu?_
Kiedio, Badek, Dudycz, Grad, Piekutowski, Suskiewicz

ico_wieden

nwieden

nwieden_lead

Rejwach
(książki)

humoryCzyli rzeczy lekkie i przyjemne, jako to fraszki, zagadki, krotochwile. I konkurs z nagrodą.

kronika

Czyli subiektywny wybór wydarzeń z ostatnich paru miesięcy.

idziestare

Rubryka z rzeczami starymi, znalezionymi po książkach i czasopismach. Tym razem Jarosław Iwaszkiewicz wspomina swoje ciotki z Podola. 

Wiersze wybrane
Małgorzata Czachor

ico_lodz

nlodz

nlodz_lead

Anna Wojnowska
Gawędy opoczyńskie

Piotr Suskiewicz
Rzeczy zwyczajne

GALERIA SUMYgaleria

Portugalia
Paweł Trzeźwiński

H. A. Brendekilde - Ścieżka wśród drzew jesienią (1902)