numer 7 lato 2018

Będąc nowoczesnym katolikiem
Marcin Suskiewicz

Według Jamesa Chappela katolicyzm stał się nowoczesny w latach 30. XX wieku i istnieje od tamtej pory w dwóch odmianach: „paternalistycznej” i „fraternalistycznej”. Co kryje się pod tymi terminami? I czy interpretacja amerykańskiego historyka jest przekonująca? Na kanwie nowego studium historii katolicyzmu piszemy o  Maritainie i chadecji, nowoczesności i antynowoczesności, naturze i łasce.

Smętek idzie dalej. Szkice do obrazu Pomorza
Kamil Suskiewicz

Coś o polskim Pomorzu – tym dawnym i tym dzisiejszym. Reportaż z wakacyjnych kurortów? Próba syntezy? Genealogia duchowa, w której Smętek odgrywa główną rolę? Smętek, więc także trochę z Żeromskiego, który w Orłowie przy plaży mieszkał, a o Pomorzu pisał tak: „Wiele podróżowałem po świecie, ale tak pięknego zakątka, takiego połączenia morza, lasów i wzgórz, nie widziałem nigdzie”.

Ach, ci Tatarzy!
Aleksandra Katarzyna Maludy

Od rabunkowych najazdów z XIII wieku, do dziś wspominanych w legendach, musiało upłynąć kilkaset lat, by Tatarzy zamienili się ze strasznego wroga w towarzysza w dolach i niedolach wspólnego losu. Znajdowali się pośród nich panowie pełną gębą, wspaniali, pełni temperamentu awanturnicy, ludzie, którymi polska historia może się chwalić.

PRZEWODNIK ŚWIĘTOKRZYSKI
Paweł Wojtyś       

Cykliczna rubryka o ziemi świętokrzyskiej. Tym razem, z uwagi na jubileusz, Przewodnik poświęcamy początkom polskich legionów, bo początki te nie gdzie indziej jak w Kielcach miały miejsce. 

Emaus
Marcin Rechciński

Na Salwatorze rozczulało co innego – życie w iście masowym wydaniu! Powtarzające się sceny dzieci dyskutujących z rodzicami o tym, które z bibelotów warto kupić, które nie, a które warto, ale nie da się tego zrobić przy użyciu ich portfela, zawierały w sobie kwintesencję rodzinnego ciepła, piękna i nieoczywistej, nieuświadamianej, a co za tym idzie – niewypatrywanej magii Świąt.

Przykład Jana Wantuły
Katarzyna Szkaradnik

„Żyłem sobie jak drudzy chłopi – pisał Jan Wantuła – różniłem się tylko tem, że częściej od drugich – zamiast do karczmy – zaglądnąłem do książki, czytałem w gazetach nie gwoli plotek i sensacji, itp. głupstw – i stało się – co niektórzy zowią cudem: przejęty ideałami stania się doskonałym, o ile tylko można, pod względem moralnym, pomimo silnego oporu rozumu chłopskiego – zwanego, choć nie zawsze właściwie, »zdrowym« – dałem się porwać – zapalić, by i drugim coś z tego światła udzielić”.

suma_prozy_lead

Hrabia

(fragment powieści)
Maciej Płaza
przystudni_1

Tracenie rzeczywistości?
Kamil Suskiewicz

Rozważania o istnieniu rzeczywistości i o tożsamości człowieka współczesnego – czynione przy lekturze „Robinsona w Bolechowie” Macieja Płazy. Pojawia się fikcyjno-prawdziwy Bolechów, pojawia się prawdziwo-fikcyjny Poznań. W tle historia Polski, jakieś pojedyncze ludzkie losy. Na koniec nawet Mandelsztam i Huysmans.

ankieta ANKIETA SUMY
_Czy warto chodzić do szkoły?_
Piskozub-Piwosz, Badek, Kędzierski, Piekutowski, Suskiewicz

 

ico_wieden

nwieden

nwieden_lead

Mądrość ks. Grzywocza
(ks. K. Grzywocz, Na początku był sens)

Rym, rytm i prymordializm
(Wojciech Wencel, Polonia aeterna)

Malarstwo Augusta Mackego
(Wystawa August Macke – Flaneur im Garten der Kunst, Muzeum Miejskie w Lindau)

humoryCzyli rzeczy lekkie i przyjemne, jako to fraszki, zagadki, krotochwile. I konkurs z nagrodą. No i oczywiście - losów redakcji ciąg dalszy - tym razem o tym, co robić w wakacje, gdy wyjechać nigdzie nie można.

idziestare

Rubryka z rzeczami starymi, znalezionymi po książkach i czasopismach. Tym razem niezastąpiony Goethe podczas swojej podróży włoskiej, w 1787 roku, będąc w Palermo, pisze: „Kto nie widział Sycylii, ten nie rozumie Włoch. Tu bowiem jest klucz do wszystkiego.”

Wiersze wybrane
Juliusz Winnicki

ico_lodz

nlodz

nlodz_lead

Anna Wojnowska
Gawędy opoczyńskie

Piotr Suskiewicz
Rzeczy zwyczajne

GALERIA SUMYgaleria

Palermo
Paweł Trzeźwiński

kronika

Czyli subiektywny wybór wydarzeń z ostatnich paru miesięcy.

Peder Severin Krøyer, Ognisko Świętojanowe na plaży Skagen