numer 8 lato 2019

Kawiarnia w Wieluniu
Kamil Suskiewicz

O tym co widać z okna wieluńskiej kamienicy. Jeszcze więcej o tym, czego już stamtąd nie widać, ale co można próbować po książkach odszukać albo wyobrazić sobie. A więc o rodzicach Jana Długosza pochowanych w podziemiach zburzonej w niemieckich bombardowaniach fary, o szkole kolegiackiej i złotym wieku miasteczka. O szkole pijarskiej i jej smutnym końcu. O ubogim, choć nie pozbawionym wielkich marzeń dwudziestoleciu międzywojennym. O Starym Rynku, o nieistniejących sklepach i nieżyjących mieszkańcach Wielunia. W końcu, a może przede wszystkim o sposobie życia w małym miasteczku - tym dawniejszym i tym całkiem niedawnym - i o tym, czy mają one ze sobą cokolwiek wspólnego.

Medytacje orfejskie
Michał Krawczyk

Odbiorca wielkiej muzyki stara się maksymalnie skupić uwagę tak, by zmieścić ją w to zdumiewające Teraz. Na ten jeden moment zawiesza on sens istnienia świata i sens dróg, które przemierzałby, gdyby właśnie zajmował się przemierzaniem dróg a nie słuchaniem muzyki, tak jak Orfeusz wziął w nawias rozściełaną przed nim ścieżkę do oficjalnego szczęścia na rzecz widoku Eurydki.

Trudna prawda. O "Młynach Bożych" Jacka Leociaka
Marcin Suskiewicz

Co jest jednak owym maksimum etycznym, co jest celem moralności? Czy tylko wyczerpujące wyliczenie win, czy może zdrowie wspólnoty: pojednanie zwaśnień, tryumf dobrego przykładu nad złym, lepsze przygotowanie do przyszłych wyzwań?

Jodłowa – prace i dni
Kazimierz Słota

Opowieść o podkarpackiej wsi Jodłowa w okresie międzywojennym, a zwłaszcza jej pracowitych rzemieślnikach: kowalach, garncarzach, szewcach, stolarzach, kołodziejach...

"Odra" albo czy w niebie będą pisma społeczno-kulturalne
Marcin Suskiewicz

Wiele jeszcze jest treści w tym numerze „Odry”, których nie opisano w tej recenzji. Te natomiast opisano, by dać czytelnikom pewien przedsmak różnorodności i bogactwa wrocławskiego miesięcznika. I jeszcze w jednym celu: by zadać pytanie, po co nam w ogóle tego typu pisma?

suma_prozy_lead

Zbigniew Masternak

Biurko dla pisarza

PRZEWODNIK ŚWIĘTOKRZYSKI
Paweł Wojtyś       

Rubryka w zamiarze cykliczna, która będzie jak gazeta, którą pragnął wydawać Żeromski: „gazeta w ten sposób prowadzona musiałaby z czasem przybrać charakter jakby umiejętnego wykładu o prowincji. Miałby tam być przedstawiony kolejno w dobrych opisach, które by w felietonie zastąpiły czcze banialuki angielskie, stan przemysłu fabrycznego i kopalń, rolnictwo w drobnej i wielkiej jego postaci, rzemiosło w miastach i na wsiach, handel wielki i drobny. Miały też być podawane w formie na przykład wesołych i dowcipnych wspomnień z wycieczek a’la Heine opisy życia, mieszkań, dworów, chat, ruin, kościołów, cmentarzy, lasów, dróg, pól”. A więc tym razem opowieść o nocnym marszu na szczyt Łysicy.

ico_wieden

nwieden

nwieden_lead

Piłsudski przedziałowy
(Paweł Rzewuski, Filozofia Piłsudskiego)

Rodzina, ach rodzina
(Gainsborough Family Album, National Portrait Gallery, Londyn)

 

Bez rozwiązań definitywnych
(Wacałw Holewiński, Pogrom 1906)

 

humoryCzyli rzeczy lekkie i przyjemne, jako to fraszki, zagadki, krotochwile. I konkurs z nagrodą. No i oczywiście - losów redakcji ciąg dalszy - tym razem o ważnej kwestii korespondencji zagranicznych.

idziestare

Rubryka z rzeczami starymi, znalezionymi po książkach i czasopismach. Tym razem s. Teresa Landy z Lasek o błogosławionej zwyczajności.

ico_lodz

nlodz

nlodz_lead

Anna Wojnowska
Gawędy opoczyńskie

Piotr Suskiewicz
Rzeczy zwyczajne

GALERIA SUMYgaleria

Majaki
Paweł Trzeźwiński

Spod strzechy - elegie
Juliusz Winnicki

kronika

Czyli subiektywny wybór wydarzeń z ostatnich miesięcy.

Józef Chełmoński, Zając wśród zboża