numer 4 wiosna-lato 2017

Czy można żyć na Grenlandii?
Joanna Nyboe

Wycieczki psim zaprzęgiem zachwyciły mnie. Piękno krajobrazu, oglądanego powoli, w ciszy, nie da się porównać z jazdą na skuterze śnieżnym. Doszliśmy do wniosku, że jazda psim zaprzęgiem przypomina żeglarstwo. W jednym i drugim sporcie jest spokojna elegancja i zgoda na to, że rzeczy dzieją się powoli. Oba te zajęcia zmuszają też do zaakceptowania sił natury i współpracy z nimi.

Babskie historie
Aleksandra Katarzyna Maludy

Historię należy traktować poważnie. Starożytni mawiali, że jest nauczycielką życia. Jednak ukryć się nie da, że znaleźć w niej można także rzeczy błahe. Na przykład plotki, śmiesznostki, drobiazgi, które nie miały wpływu na wielkie procesy społeczne, nie zmieniły biegu rzeczy, a jednak sprawiają, że obraz minionych dni nabiera żywych rumieńców. Spośród nich najmocniej ubarwiają przeszłe dzieje – różne babskie historie.

Profesor Jacek Brzozowski (1951-2017)
Kamil Suskiewicz

Literatura nie miała dla niego granic czasowych, ani gatunkowych. Rozmawialiśmy więc zarówno o najnowszej poezji, o wielkich dziełach romantycznych, o prozie powojennej, w końcu o książkach biograficznych, wspomnieniowych, krytycznoliterackich. W każdej umiał wyszukać coś godnego uwagi. U pisarzy nie znosił hipokryzji i pustej moralistyki. Obdarzony był bowiem jakimś niezwykłym zmysłem moralnym, który organizował jego myślenie tak o literaturze, jak i o sprawach publicznych.

„Zawsze i wszędzie znajdowałem mniej niżem sobie wyobrażał”. Rzecz o podróżach Sienkiewicza
Kamil Suskiewicz

Są więc różne oblicza Sienkiewicza. Gigant powieści i małostkowy krytyk, kosmopolita i narodowiec, przenikliwy filozof i płaski polemista. Jak zatem o nim myśleć? Jak o nim pisać?

Trzy dni w Wiedniu
Jarema Piekutowski

Wszystko tu jest ogromne, a co ciekawe, przy tym na ludzką miarę skrojone. Na szczęście Wiedeń nie przeminął. Stoi i stać raczej będzie – i dobrze. Wiele tam jeszcze do obejrzenia, wiele zadziwiających zakątków, upojnych uliczek, tajemniczych tarasów.

Oskarżam epokę wiktoriańską. Cobbett, Chesterton i polityka w służbie ubogim
Marcin Suskiewicz

W Anglii deklarowany przez wielu atrakcyjny polityczny liberalizm okazywał się, paradoksalnie, tylko sprzyjać nędzy ubogich. Bo o niewolnikach – przypomina Chesterton – się przynajmniej pamięta, choćby dlatego, że są od nas zależni.

Miasto o najpiękniejszych nocach i dniach. Opowieść o Kaliszu
Kamil Suskiewicz

Jak niewiele jest we współczesnych miastach „mglistej i fioletowej ciszy”. Jeśli w Kaliszu zachowało się ich chociaż odrobinę – to choćby po tę odrobinę warto tu kiedyś przyjechać. Bo może dla kogoś jeszcze – jak ongiś dla Dąbrowskiej – stanie się kiedyś Kalisz „miastem o najpiękniejszej rzece, najpiękniejszych ulicach, najpiękniejszych mostach, najpiękniejszych nocach i dniach…”

ico_wieden

nwieden

nwieden_lead

Zalety tradycji
(książki)

humoryCzyli rzeczy lekkie i przyjemne, jako to fraszki, zagadki, krotochwile. I konkurs z nagrodą.

kronika

Czyli subiektywny wybór wydarzeń z ostatnich paru miesięcy.

idziestare

Rubryka z rzeczami starymi, znalezionymi po książkach i czasopismach. Tym razem biografia XVI-wiecznego biskupa, Grzegorza z Sanoka, który lubił węgierskiej wino i nie krytykował rozwodów, napisana przez włoskiego humanistę, Filipa Kallimacha

 

ico_lodz

nlodz

nlodz_lead

Anna Wojnowska
Gawędy opoczyńskie

Piotr Suskiewicz
Rzeczy zwyczajne

Z życia emigracji
Andrzej Bylicki

Szinyei Merse Pál Majális (1873) - Szinyei Merse Pál