numer 9 lato-jesień 2020

Ekonomia Robin Hooda
Edmund Waldstein

Zgodnie z zasadą powszechnego przeznaczenia dóbr, wszystkie nadmierne dobra należą, zgodnie z prawem moralnym, do ubogich. Trudność polega jednak na określeniu, które dobra rzeczywiście są „nadmierne”. Ludzkie serce jest przebiegłe i skłonne do samooszukiwania się. Być może łatwiej jest to ocenić wspólnocie niż jednostce.

Jak sztubak w Nałęczowie
Kamil Suskiewicz

Jakim sposobem Nałęczów stał się miejscem, w którym szereg wybitnych indywidualności – przede wszystkim Prus i Żeromski, ale także wielu innych – znalazło swoje schronienie, które pozwoliło im osiągać wyżyny możliwości twórczych, realizować pasje społecznikowskie i artystyczne, a jednocześnie umożliwiło bycie częścią pewnej wspólnoty zrodzonej na gruncie wspólnych zainteresowań intelektualnych, wspólnej pracy? Czyli pogadanka o nałęczowskim uzdrowisku, jego twórcach i kuracjuszach, o ich aktywności kulturalnej i społecznej, o tamtejszych odczytach i szkołach, w końcu także – o wyjątkowym krajobrazie zachodniej Lubelszczyzny.

Nowalijki. Zapiski z podróży w pogoni za muzyką nową
Michał Krawczyk

Każdy gram muzyki jest podróżą, jest przebiegiem. Cud słuchania polega na tym, że odbywa się ono zawsze teraz. Wchłanianie wibracji dźwięków nie może być ani spóźnione ani zbyt rychłe. W muzyce można być albo „tu i teraz”, albo odpłynąć i nie być w ogóle.

Życie a zwłaszcza śmierć (według) Jeana d'Ormessona
Marcin Suskiewicz

Według d’Ormessona tradycja swoją moc czerpała z niezadawania pytań, gdy zaczęła je zadawać, umarła. To przekonanie o nieuleczalnym irracjonalizmie wszelkiej tradycji i o racjonalizmie indywidualistycznej nowoczesności  – to podwójne przekonanie – niczym poczucie, że „trzeba sprzedać zamek” – ma być wyrazem realizmu. Czy jest nim jednak naprawdę? A może to nasza epoka, w niektórych aspektach wspaniała, bijąca przeszłość na głowę, w innych – boi się zadawania pytań i zadowala się gotowymi odpowiedziami?

Autobiografia każdego z nas? Wokół Pomyłki Marty Kwaśnickiej
Kamil Suskiewicz

Gdy porzuciliśmy już niemal wszystkie nadzieje; gdy samych siebie gotowi byliśmy przekonywać, że może naprawdę nie da się nas opowiedzieć; gdy przestaliśmy już czytać, co piszą nasi rówieśni; gdy zaczęliśmy się mościć w beznadziei wiecznego braku samoświadomości – wtedy właśnie dostaliśmy naszą pokoleniową powieść. Nosi tytuł Pomyłka.

Semper in altum (w 25-lecie śmierci Józefa Pilcha) 
Katarzyna Szkaradnik

Był zawsze człowiekiem postępowym w szlachetnym tego słowa znaczeniu. Walczył, jak mógł i umiał, o prawdę. Szukał jej w codziennych zmaganiach z twardym losem. Zaprzyjaźniony serdecznie z Janem Wantułą szedł jego ścieżkami jako samouk, jako badacz przeszłości ziemi, którą ukochał tak bardzo, szukając zaspokojenia swych potrzeb serca w pracy społecznej, w której widzimy go zawsze pełnego zapału i poświęcenia

Moje spotkania z muzyką (Bulle musicale) 
Mathilde Suskiewicz

Muzyka, niezastąpiona i nieodłączna towarzyszka długich podróży i zabaw w dzieciństwie, była dla mnie, nieśmiałej nastolatki wsparciem w okresie dojrzewania i w czasie paryskich studiów, dyskretnym świadkiem rodzącej się miłości podczas koncertów wiedeńskich, a kilka lat później kołysanką nucona z czułością, by utulić nowonarodzone dziecko.

suma_prozy_lead

Grzegorz Szymański

Rapsodia niedokończona

PRZEWODNIK ŚWIĘTOKRZYSKI
Paweł Wojtyś       

Rubryka cykliczna pomyślana jak publikacja, którą pragnął wydawać Żeromski mająca charakter „jakby umiejętnego wykładu o prowincji. Miałby tam być przedstawiony kolejno w dobrych opisach, które by w felietonie zastąpiły czcze banialuki angielskie, stan przemysłu fabrycznego i kopalń, rolnictwo w drobnej i wielkiej jego postaci, rzemiosło w miastach i na wsiach, handel wielki i drobny. Miały też być podawane w formie na przykład wesołych i dowcipnych wspomnień z wycieczek a’la Heine opisy życia, mieszkań, dworów, chat, ruin, kościołów, cmentarzy, lasów, dróg, pól”. W tym numerze - kielecki park im. S. Staszica.

ico_wieden

nwieden

nwieden_lead

Strach a wojna kultur
(Jonathan Haidt, Greg Lukianoff, The Coddling of the American Mind)

Wunderkamera, czyli jak zrobić wystawę o muzyce
(wystawa Disco Relaks, Bartosz Wójcik oraz Monika Borys, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Niepojęte drogi opatrzności
(Izabela Broszkowska, Szczęśliwe życie. Opowieść o księdzu Tadeuszu Fedorowiczu)

humoryCzyli rzeczy lekkie i przyjemne, jako to fraszki, zagadki, krotochwile. I konkurs z nagrodą. No i oczywiście - losów redakcji ciąg dalszy - tym razem o działalności w cieniu (i blaskach) epidemii.

kronika

Czyli subiektywny wybór wydarzeń z ostatnich miesięcy.

ico_lodz

nlodz

nlodz_lead

Anna Wojnowska
Gawędy opoczyńskie

Piotr Suskiewicz
Rzeczy zwyczajne

GALERIA SUMYgaleria

Gruzja
Paweł Trzeźwiński

Wiersze wybrane
Elvis Strzelecki

idziestare

Rubryka z rzeczami starymi, znalezionymi po książkach i czasopismach. Tym razem Adolf Dygasiński z podróży do Brazylii odbytej w latach 1890-1891.

Anders Svarstad, Palonetto (fragment)